logo JavaScript
JavaScript
Vo vašom prehliadači nie je povolený JavaScript a nemožno zobraziť túto stránku.
Zapnite prosím JavaScript v nastaveniach vášho prehliadača.

Whirlpool na Slovensku

1992

12. mája 1992 začína reálne fungovanie podniku a spoločnosť Whirlpool má v ňom na začiatku 43-percentný podiel. V tomto čase sa ročná výroba pohybuje na úrovni 97 000 zhora plnených práčok typu Mini. Nové modely práčok, montované z importovaných komponentov, sa začínajú vyrábať už v októbri. Whirlpool prináša do spoločného podniku medzinárodné know how a začínajú prebiehať školenia podnikového manažmentu. Hneď v prvom roku existencie spoločný podnik privíta významnú štátnu návštevu - prezidenta republiky Václava Havla.

1993

Naďalej prebiehajú školenia manažmentu a prebehnú i školenia nižších riadiacich pracovníkov i robotníkov. Ich cieľom je adaptácia ľudského potenciálu na nové spôsoby práce a osvojenie si hodnôt spoločnosti Whirlpool. Vývoj spoločného podniku a postupný nárast produkcie pozorne sleduje aj prezident Whirlpool Europe Hank Bowman.

1994

Značka Philips Whirlpool, s ktorou americká spoločnosť Whirlpool Corporation vstúpila na starý kontinent končí. Svoj európsky život začína značka Whirlpool. Po dvoch rokoch pôsobenia na Slovensku zvyšuje Whirlpool svoj majetkový podiel v spoločnom podniku na 72%. Aj popradský závod sa mení: je vybudované laboratórium na kontrolu kvality a uskutoční sa i zateplenie výrobných hál. Nárast výroby a kvality produktov sa počas svojej návštevy zaujíma i veľvyslanec Spojených štátov na Slovensku Theodore Russell.

1995

V podniku začína zavádzať projekt LIPA zameraný na zvýšenie kapacity výroby a vybudovanie vlastného energetického hospodárstva. Na slovenský trh je uvedený celý sortiment domácich spotrebičov značky Whirlpool. K našim spotrebiteľom prichádza unikátna patentovaná technológia založená na elektronických senzoroch pod názvom 6.ZMYSEL™, ktorá je prvýkrát uvedená v mikrovlnných rúrach. Predstavená je i funkcia Crisp, vďaka ktorej možno v mikrovlnke upiecť potraviny do chrumkava, ako v klasickej rúre. V tomto roku spoločnosť dostáva významné ocenenie: „Best in Europe“ v súťaži Trade Partners Satisfaction. Jej hlavným kritériom je spokojnosť obchodných partnerov.

1996

Tento rok je časom veľkých premien. Whirlpool Corporation sa stáva 100% vlastníkom podniku a sídlo spoločnosti sa spolu s predajom, marketingom, administratívou a servisom sťahuje do Bratislavy. Významné zmeny sa dejú i v popradskom závode: ďalej prebieha projekt LIPA, zameraný na zvyšovanie výroby. Je vybudovaná nová lakovňa, nová montážna linka a expedičný sklad. Kapacita výroby sa tak podstatne zvyšuje - podnik je schopný vyrobiť ročne až 600 000 práčok. Pripravuje sa postupné rozširovanie sortimentu výrobkov. Zavádza sa projekt TATRY, cieľom ktorého je spustenie výroby spredu plnených práčok. Zahraničný dodávateľ komponentov sa presúva do Popradu. Je to prvý krok v rozvoji dodávateľskej základne v okolí závodu.

1997

Rozširuje sa sortiment práčok vyrábaných v Poprade, začína výroba spredu plnených práčok. Popradský závod tak potvrdzuje svoj veľký potenciál a ambíciu stať sa rovnocenným partnerom ostatných výrobných závodov v celosvetovej sieti Whirlpool. Slovenský trh je obohatený o ďalšiu značku domácich spotrebičov z portfólia spoločnosti Whirlpool - slovenskí zákazníci spoznávajú celý sortiment značky Ignis. Práčky, chladničky i mikrovlnné rúry tejto značky presviedčajú, že krása je v jednoduchosti. Úspechy Whirlpool Slovakia pokračujú: spoločnosť druhýkrát vo svojej päťročnej histórii získava ocenenie „Best in Europe“ v súťaži Trade Partners Satisfaction a Minister hospodárstva Slovenskej republiky jej udeľuje titul „Najlepší exportér roku 1997 Slovenskej republiky“.

1998

V popradskom závode montážnu linku opúšťa miliónta práčka. Pri svojej návšteve v Poprade čelní predstavitelia spoločnosti David Whitwam a Jeff Fettig za účasti veľvyslanca Spojených štátov na Slovensku Ralpha Johnsona odovzdajú milióntu práčku Detskému domovu v Ružomberku. Dobudovaním skladov a energetiky získava závod výrobný potenciál až jeden milión práčok ročne. Spoločnosť získava Cenu roka za rozvoj ľudských zdrojov za „úspešný transfer a adaptáciu zahraničného systému riadenia podnikových ľudských zdrojov v podmienkach Slovenskej republiky“. V rámci Whirlpool Europe je ocenený i servis Whirlpool Slovakia, ktorý od slovenských zákazníkov získava vysoké hodnotenie.

1999

V popradskom závode začína realizácia projektu Alliance, keď je zavedená výroba nového typu zhora plnenej práčky s novou konštrukciou a novým dizajnom. Tento model v súlade s celosvetovým trendom vychádza v ústrety zákazníkovi vizuálnou i funkčnou modernosťou i jednoduchou a pohodlnou obsluhou. Slovenskí zákazníci dostávajú možnosť plne využívať výhody, ktoré prináša mikrovlnná rúra s patentovanou funkciou superrýchleho rozmrazovania Jet Defrost.V tomto roku sa história opakuje v tom najlepšom zmysle slova: minister hospodárstva udeľuje spoločnosti Whirlpool Slovakia už druhýkrát titul „Najlepší exportér Slovenskej republiky v roku 1999“.

2000

Prelom tisícročia znamená pre spoločnosť skutočný prelom v histórii spoločnosti. V Poprade je v jedinom roku vyrobených jeden milión práčok, a závod sa tak zaraďuje do elitného klubu „One Million Unit Club“, ktorý v rámci korporácie združuje len 10 výrobných závodov na celom svete. Výsadné postavenie domácich spotrebičov Whirlpool na slovenskom trhu potvrdzuje aj to, že v tomto roku sa na Slovensku predá miliónty výrobok. Štatisticky tak každý druhý slovenský občan používa niektorý zo spotrebičov značky Whirlpool alebo Ignis. V roku 2000 sa Whirlpool stáva prvou značkou, ktorá na Slovensku ponúka stále žiadanejšie vstavané spotrebiče v troch dizajnových radoch Premium, 3D a Klasik. Spoločnosť získava prvé miesto v súťaži Zamestnávateľ ústretový k rodine v kategórii Rovnosť príležitostí žien a mužov, ktorú organizuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

2001

Whirlpool Slovakia prináša zákazníkom jedinečnú príležitosť: pri kúpe novej práčky tejto značky im spoločnosť ponúka bezplatný odvoz starého spotrebiča a jeho ekologickú likvidáciu. Aj na Slovensku sa tým presadzuje celosvetový inovatívny prístup spoločnosti k ochrane životného prostredia a šetrenia elektrickej energie i prírodných zdrojov. Do Popradu sa presúvajú ďalší traja zahraniční dodávatelia komponentov, čím sa značne rozširuje domáca dodávateľská základňa v okolí závodu. Spoločnosť úspešne vstupuje do nového tisícročia - potvrdzuje to aj cena Top Trendu za 2. miesto v súťaži „Firma roku 2000“.

2002

10-ročné pôsobenie Whirlpool na Slovensku prináša významné rozšírenie vyrábaného sortimentu, plánuje sa ďalšie zvyšovanie ročnej výrobnej kapacity závodu na 1,5 milióna. Práčky z výrobných liniek popradského závodu si nachádzajú svoje miesto v 27 krajinách celého sveta, keď spoločnosť exportuje takmer 94 % ročnej produkcie. Neustále inovácie všetkých domácich spotrebičov v oblasti funkčnosti i dizajnu zabezpečujú obľubu značky u slovenských spotrebiteľov. Ostatným dôkazom je to, že Whirlpool zvolili slovenskí čitatelia Reader's Digest Výber za najdôveryhodnejšiu značku veľkých kuchynských spotrebičov.

2003

Rok v znamení inovácií vstavaných spotrebičov. Nový dizajnový rad vstavaných rúr Flat Line predstavuje najširšiu ponuku vstavaných rúr od elektronických po mechanické, od samostatných po kombinované s varnými doskami v najžiadanejších farebných vyhotoveniach - nerez, hliník, čierna a biela farba. Spoločnosť Whirlpool uvádza na trh novú obchodnú značku POLAR. Chladničky a mrazničky značky POLAR sú vyrábané v poľskom výrobnom závode vo Wroclawi. Pod značkou POLAR sa začali vyrábať aj automatické práčky v Poprade. Spoločnosť Whirlpool Slovakia po druhý krát zvolili slovenskí čitatelia Reader's Digest Výber za najdôveryhodnejšiu značku veľkých kuchynských spotrebičov. Za projekt Detský čin roka v rámci podujatia Via Bona Slovakia 2002, organizovaného Nadáciou Pontis, spoločnosť Whirlpool Slovakia získala ocenenie Via Bona v kategórii za odvahu podporiť inovačný projekt.

2004

Spolu s novým sloganom „Whirlpool – Sensing the different“ spoločnosť predstavuje aj nový dizajnový rad vstavaných spotrebičov Progressieve Line. Elektronické ovládanie, automatické programy a 6.ZMYSEL™ sa stávajú súčasťou spotrebičov Whirlpool. Spoločnosť na Slovensku od začiatku svojho pôsobenia dosahuje každoročne najvyšší podiel predaja na trhu veľkej bielej techniky a túto pozíciu si stále upevňuje. Za toto postavenie ju oceňuje aj spoločnosť GfK Slovakia udelením diplomu „za najlepšiu značku na Slovensku v kategórii práčky“. Spoločnosť Whirlpool Corporation oslavuje 15. Vyročie pôsobenia v Európe.

2005 - 2006

Roky sústavného rozvoja výrobného závodu v Poprade. Otvárajú sa ďalšie výrobné haly pre subdodávateľov a zvyšuje kapacita výroby automatických práčok. Podľa týždenníka Trend spoločnosť Whirlpool sa umiestnila na 2.mieste v kategórii Najväčšie podniky strojárskeho priemyslu SR. Výrobný závod v Poprade sa stáva významným zamestnávateľom v popradskom regióne. V spolupráci s Technickou univerzitou Košice a Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici otvára už 6.ročník štúdia pre zamestnancov závodiu a dodávateľských firiem. V rámci projektu integrácie na trhu práce do radov robotníkov prijíma občanov rómskeho etnika.

2007

Rok osláv 15.výročia pôsobenia spoločnosti Whirlpool na Slovensku. Za toto obdobie predaj predstavuje predaj 1 762 213 kusov spotrebičov na Slovensku. Väčšina výrobkov Whirlpool je vybavených unikátnymi a inteligentnými technológiami. Tým, že spoločnosť vyvinula 6.ZMYSEL™, LCD displeje dokážu komunikovať so spotrebiteľom. Na slovenský trh sa postupne uvádzajú nové rady jednodverových či kombinovaných chladničiek a mrazničiek, pyrolytická vstavaná elektrická rúra so samočistiacou funkciou, kuchynský odsávač s funkciou Perimeter a mnohé ďalšie. V tomto roku na výstave Nábytok a Bývanie v Nitre spoločnosť predstavila nový rad vstavaných spotrebičov Gallery Collection.

2008

Spoločnosť získala ocenenie „Dodávateľ roka 2007“ udelené obchodným združením Euronics. Výrobný závod v období nastupujúcej celosvetovej krízy si udržuje svoju pozíciu. Výrobný závod navštívil Prezident SR Ivan Gašparovič a osobne sa presvedčil o raste výrobného závodu a starostlivosti o jeho zamestnancov a rovnosti príležitostí. Spoločnosť otvorila nový distribučný sklad hotových výrobkov v Lozorne na Slovensku, ktorý tak nahradil samostatné sklady spoločnosti na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku.

2009 - 2010

Spoločnosť predstavuje nový dizajnový rad vstavaných rúr a mikrovlnných rúr CUBE, Glamour verzia je prvou rúrou s plne farebným displejom a otváraním dverí do strany, dizajn rúry je postavený na základe top exkluzívnych modelov.
V segmente voľne stojacich spotrebičov predstavuje nový dizajn Carisma pre práčky, chladničky a umývačky riadu.
Spoločnosť opätovne získala ocenenie „Dodávateľ roka 2009“ udelené obchodným združením Euronics.

2011

Spoločnosť Whirlpool Corporation je najväčší svetový výrobca a predajca veľkej bielej techniky, ktorý zamestnáva viac ako 70 000 ľudí v 67 výrobných a technologicko-výskumných centrách po celom svete. V tomto roku oslávila 100 rokov svojej existencie. Korporácia Whirlpool vlastní aj značky ako Maytag, KitchenAid, Jenn-air, Amana, Brastemp, Consul, Bauknecht a ďalšie.

ZEN Technológia Spoločnosť Whirlpool Slovakia uvádza na trh nový model práčky s revolučnou technológiou priameho pohonu bubna – jedinej zhora plnenej práčky na trhu, ktorá bola vyvinutá a vyrobená v popradskom výrobnom závode. Technológia ZEN predstavuje nový trend prania s vysokou úsporou zdrojov. Trh vstavaných spotrebičov sme obohatili o novú obchodnú značku Bauknecht – história značky pochádza z Nemecka, kde bola založená v roku 1919 zakladateľom Gottlobom Bauknechtom.

20-miliónta práčka Výrobný závod vyrobil už 20-milióntu práčku. Spoločnosť Whirlpool Slovakia opäť získala ocenenie „Dodávateľ roka 2010“ udelené obchodným združením Euronics. V tomto roku spoločnosť Whirlpool Slovakia predala na Slovensku 2-miliónty spotrebič.


2012

Whirlpool 20 let Tento rok sa niesol v duchu 20-teho výročia založenia spoločnosti. Za 20 rokov pôsobenia na slovenskom trhu spoločnosť bola vždy číslom 1 v predaji spotrebičov veľkej bielej techniky na Slovensku. Technológia ZEN sa uplatňuje do ďalších modelov a rozširuje sa tak ponuka zhora plnených práčok. Vylepšená technológia dosahuje úspory energie a práčka je zaradená do najvyššej energetickej triedy A+++. Unikátne pranie so zmenenou rotáciou bubna Colours 15° umožňuje vyprať bielizeň už pri 15°C s kvalitou vyprania ako pri 40°C. Spoločnosti Whirlpool Slovakia bola udelená Národná cena Slovenskej republiky za kvalitu. Spoločnosť získala ocenenie „Najpredávanejší výrobok v kategórii MDA“ za rok 2011 udelené obchodným združením Euronics. Spoločnosť na podporu projektu „Dobrý anjel“ darovala 100 spotrebičov rodinám s ťažko chorými deťmi.frame-scrollup