Najpokojnejšie farby pre váš domov a ako ich vybrať

Kategória: Lifestyle - augusta 2022
  • Skopírovať odkaz
Najpokojnejšie farby pre váš domov a ako ich vybrať
Súvisiaca technológia:
Technológia AutoDose pre práčku
Objavte viac

Čítanie zaberie: 2 minúty

Vplyv farieb na našu duševnú rovnováhu

Farby zohrávajú dôležitú úlohu pre našu myseľ a telo, dokážu znížiť krvný tlak a zbaviť nás stresu tým, že spomaľujú dýchanie. Preto je obzvlášť dôležité zamerať sa na ne v našich domovoch a vytvoriť priestory, v ktorých sa budeme cítiť dobre. Či už sa chceme cítiť povzbudení a plní energie, alebo pokojní a sústredení, farby, ktoré si vyberieme, priamo ovplyvnia našu duševnú rovnováhu. 

Odborníčka na psychológiu farieb a dizajnu Karen Haller hovorí, že psychológia farieb je do veľkej miery podvedomá. Vyvoláva v nás pocity bez toho, aby sme o tom vedeli. 
Ak si spomeniete na chvíle, keď ste navštívili kúpele alebo pokojný priestor, možno ste si to neuvedomovali, ale farby budú jemné a pokojné, aby uvoľnili vašu náladu. Alebo ak si spomeniete na detský interiérový priestor na hranie, bude odvážny a žiarivý, aby stimuloval zábavu a vzrušenie. 

Je preto dôležité, aby sme si našli čas na premyslenie toho, ako sa chceme doma cítiť, a obklopili sa farbami, ktoré tento pocit podporujú.

5 tipov, ako vybrať farby pre maximálnu duševnú rovnováhu

Naše domovy sú bezpečným útočiskom, kde sa po náročnom dni môžeme uzavrieť pred vonkajším hlukom. Chceme sa zbaviť stresu a byť v domove, ktorý vyváži náš hektický životný stres, ale ako vieme, aké farby sú na to najlepšie a prečo?
Tu je mojich 5 najlepších tipov na výber upokojujúcej palety farieb:

  1. Vyberte si farby, ktoré priamo súvisia s prírodou. Myslite na farby, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vonkajšom svete, ako sú modrá, zelená a zemité teplé neutrálne farby. Príroda je uzemňujúca a upokojujúca, takže jej odraz v našich domovoch nám pomôže cítiť sa uvoľnene.
  2. Modré spálne. Jemná modrá farba v spálni, ktorá nám pripomína pokojnú oblohu alebo upokojujúce oceány, bude pôsobiť upokojujúco a relaxačne a pomôže nám dobre zaspať.
  3. Zelená predstavuje rovnováhu, zdravie a duševnú rovnováhu. Je ideálna na vytvorenie pokojnej domácej kancelárie, ktorá nám pripomína upokojujúce vonkajšie priestory. Zvoľte radšej teplú, mäkkú šalviovú zelenú ako žiarivú limetkovú alebo tmavú olivovú zelenú.
  4. Neutrálne farby, ako je teplá biela, nám môžu navodiť pocit sústredenia. Biela farba dokáže vytvoriť pocit otvorenejšieho, priestrannejšieho a nepreplneného priestoru. Ideálne, ak máme zaneprázdnenú myseľ, ktorá potrebuje rovnováhu. Vyhnite sa však žiarivej bielej farbe, pretože neobsahuje pigment a môže pôsobiť na oko drsne.
  5. Čo máte v šatníku? Ak si nie ste istí, aké farby vám robia dobre, pozrite sa na to, čo nosíte. Prirodzene nosíme farby, ktoré nás robia šťastnými, a to je skvelý začiatok, keď sa snažíte pochopiť farby pre svoj domov.

Ak je vaším cieľom žiť v pokojnom a tichom priestore, tieto tipy vám pomôžu zmeniť váš domov. Nezabudnite však, že farba je len začiatok, pridajte vrstvy textúry a vône pomocou sviečok a difuzérov, aby ste zasiahli všetky zmysly a dosiahli úplnú duševnú rovnováhu. 

Ste pripravení cítiť sa uvoľnene?

 

Vitajte v spoločnosti Whirlpool, kde duševná rovnováha začína doma 
Článok pre Whirlpool napísala interiérová dizajnérka Katie Seidler

Súvisiaca technológia:
Technológia AutoDose pre práčku
Práčka automaticky zvolí správne množstvo pracieho prostriedku a aviváže, chráni oblečenie a farby pred predčasným starnutím spôsobeným nadmerným dávkovaním.
Objavte viac
Súvisiaca technológia:
Technológia AutoDose pre práčku
Práčka automaticky zvolí správne množstvo pracieho prostriedku a aviváže, chráni oblečenie a farby pred predčasným starnutím spôsobeným nadmerným dávkovaním.
Objavte viac