Kto dobre spí, žije lepšie: zlaté pravidlá zdravého spánku

Kategória: Inšpirujúce tipy - mája 2022
  • Skopírovať odkaz
Pár zdravo spí
Súvisiaca technológia:
Technológia Laundry's Steam Hygiene
Zistite viac

Čítanie zaberie: 3 minúty

Ľudia strávia asi tretinu svojho života spánkom. Je to veľké množstvo času? Nepochybne, ale je to dobre strávený čas. Dostatočný odpočinok každú noc je fyziologickou nevyhnutnosťou a základnou zložkou nášho zdravia a pohody. Ale viete, čo je naozaj zdravý spánok a ako ho dosiahnuť?

Zdravý spánok pre zdravý život

Zdravý spánok pozostáva z dvoch prvkov: dostatočného počtu hodín spánku a hlbokého neprerušovaného spánku, takzvaného kvalitného spánku.

Počas hlbokého spánku náš mozog reorganizuje zážitky, ktoré sme zažili počas dňa, odstráni niektoré detaily a iné si v pamäti zafixuje: táto funkcia je životne dôležitá pre posilnenie našej dlhodobej pamäte. Na druhej strane dostatočný počet hodín spánku má funkciu regenerácie a obnovy energie.

Spoločne robia naše telo a myseľ zdravými a plnými energie počas dňa.

Zlaté pravidlá zdravého spánku

  1. Odstráňte zlé návyky. Vedeli ste, že niektoré z našich každodenných činností majú negatívny vplyv na náš nočný odpočinok? Zaspávanie so zapnutým televízorom, trávenie príliš veľa času na smartfóne pred spaním alebo pitie kávy po večeri sú návyky, ktorým sa treba vyhnúť. Dokonca aj modré svetlo vyžarované obrazovkami môže inhibovať produkciu melatonínu, hormónu, ktorý vášmu telu signalizuje, kedy je čas spať a vstávať!
  2. Venujte sa pravidelnej fyzickej aktivite. Cvičenie pred spaním podporuje zaspávanie a hlboký spánok, no mali by ste ho ukončiť aspoň tri hodiny pred spaním. Umožňuje nám tiež vybiť prebytočnú energiu, ktorá by nás inak zmietala v posteli.
  3. Nastavte si spánkový režim. K zdravému rytmu spánku a zobúdzania patrí aj spánkový režim. Pokúste sa dodržiavať rovnaký režim každý večer, napríklad nastaviť budík na približne rovnaký čas každé ráno, dokonca aj cez víkendy. Umožňuje vnútorným hodinám vášho tela optimalizovať kvalitu spánku.
  4. Vytvorte si pred spaním pravidelné rituály. Naučiť sa relaxovať je základným krokom v príprave na spánok. Zamyslite sa nad aktivitami, ktoré sú pre vás príjemné a uvoľňujúce, a zaraďte ich medzi svoje rituály pred spaním, ako je horúci kúpeľ, desať minút meditácie, pár jogových alebo ľahkých strečingových pozícií alebo tridsaťminútové čítanie. Snažte sa robiť to isté každý večer.
  5. Jedzte ľahké jedlá, najmä na večeru. Konzumácia veľkého množstva jedla pred spaním, najmä takého, ktoré obsahuje sladké alebo mastné zložky, môže spánok narušiť. Zvyknite si na zdravú, ľahkú večeru, ktorá obsahuje celostné potraviny, ako sú zrná, tekvicové semienka, kuracie mäso, orechy, šošovica, ovos, fazuľa a vajcia, ktoré podporujú spánok. Ak hľadáte inšpiráciu, objavte všetky naše recepty na rýchlu a zdravú večeru!

Koľko hodín by sme teda mali spať?

Neexistuje žiadny presne definovaný počet hodín, ktoré sú potrebné na spánok: niektorí hovoria o 7 hodinách, iní o 8 alebo dokonca o 6. Majú niektorí pravdu a iní sa mýlia? Pravdepodobne majú pravdu všetci, pretože počet hodín sa u jednotlivých ľudí líši.

Môže sa napríklad líšiť v závislosti od veku, pretože čím je človek starší, tým menej hodín spánku potrebuje; ale aj v závislosti od našich aktivít , pretože počas období väčšej fyzickej námahy alebo zažívania výrazného stresu či psychickej záťaže, telo potrebuje viac hodín spánku, aby obnovilo vynaloženú energiu a lepšie napravilo vzniknuté škody.
Preto neexistuje žiadny jednoznačný recept na to, koľko hodín spánku potrebujete a najlepší spôsob, ako to zistiť, je počúvať svoje telo.

Hoci veríme, že zdravý spánok je mimo našej kontroly, zostáva toho stále veľa, čo môžeme urobiť, aby sme ho zlepšili. Mnoho pozitívnych návykov a trikov dokáže telo pripraviť na spánok a pripraviť ho do čo najlepšej kondície pre kvalitný spánok.

Nižšie nájdete niekoľko zlatých pravidiel na začiatok. Zahrňte ich všetky do svojej predspánkovej rutiny a experimentujte s tým, čo vám najviac vyhovuje!

Poradíme vám, aby ste si sledovali, koľko hodín spíte a ako oddýchnutí sa cítite po prebudení počas týždňa. Dodržiavanie týchto niekoľkých zlatých pravidiel vám môže pomôcť získať pozitívne výsledky v priebehu niekoľkých dní!

Ste pripravení vytvoriť si pred spaním svoj rituál?

Vitajte vo svete Whirlpool. Tvoríme pre vašu pohodu

Súvisiaca technológia:
Technológia Laundry's Steam Hygiene
Parná hygiena odstraňuje až 99,9 % baktérií a zaručuje 100 % sviežosť pre pokojný spánok.
Zistite viac
Súvisiaca technológia:
Technológia Laundry's Steam Hygiene
Parná hygiena odstraňuje až 99,9 % baktérií a zaručuje 100 % sviežosť pre pokojný spánok.
Zistite viac