Ako variť v mikrovlnnej rúre

Kategória: Inšpirujúce tipy - mája 2022
  • Skopírovať odkaz
Ako jednoducho nastaviť mikrovlnnú rúru Whirlpool
Súvisiace spotrebiče
Mikrovlnné rúry Whirlpool
Objevit více

Čítanie zaberie: 2 minúty

Nielen pre študentov - vo vysokokvalitnej mikrovlnnej rúre si môžete pripraviť zdravé jedlá za okamih! Na čo všetko môžete mikrovlnnú rúru použiť? Samozrejme, na ohriatie včerajšej večere, ale mikrovlnná rúra dokáže oveľa viac. Väčšina ľudí podceňuje potenciál tohto malého kuchynského spotrebiča, ktorý dokáže viac ako len ohriať včerajší guláš na rýchle jedlo. Vďaka mnohým technológiám a prednastaveným receptom, ktoré sú k dispozícii po stlačení tlačidla, možno v mikrovlnnej rúre pripraviť aj zložité jedlá, ktoré sú dokonale uvarené a chrumkavé. Vďaka krátkemu času varenia zostane v jedle viac živín a vitamínov. Ukážeme vám, čo je dôležité, ak chcete pripravovať chutné jedlá v mikrovlnnej rúre.

Aké zdravé je varenie v mikrovlnnej rúre?

Pretrváva mýtus, že mikrovlnné rúry pridávajú do potravín škodlivé žiarenie. Ale jedlo pripravené v mikrovlnnej rúre je rovnako zdravé ako všetko, čo pripravíte na sporáku alebo v rúre. Poškodenie spôsobené mikrovlnami alebo elektromagnetickými vlnami je vylúčené, pretože energia používaných mikrovĺn nie je dostatočne silná.

Okrem toho je varenie v mikrovlnnej rúre jedným z najekologickejších spôsobov varenia. Pri vysokej teplote a vlhkosti v hrnci alebo rúre sa strácajú dôležité živiny. Dôležitý je aj kratší čas varenia v porovnaní s varením v rúre, v hrnci alebo v parnom hrnci. Teplo ničí vitamíny a živiny. Čím kratší je čas varenia, tým viac živín sa zachová. Ak varíte alebo varíte v pare v mikrovlnnej rúre s malým množstvom tekutiny, vitamíny a minerály sa zachovajú. Mnohé prísady sa dokonca dajú variť v mikrovlnnej rúre bez pridania ďalšej vody. A s tanierom Crisp môžete pripraviť chutné, chrumkavé jedlá s malým množstvom tuku alebo bez neho.

Čo znamená úroveň výkonu mikrovlnnej rúry?

V prípade sporáka a rúry sa teplo reguluje postupne, zatiaľ čo v prípade mikrovlnnej rúry sa nastavuje úroveň výkonu. To znamená počet wattov, s ktorým spotrebič pracuje. Čím viac wattov, tým vyššia teplota. Na varenie v mikrovlnnej rúre už stačí 600 wattov. Na druhej strane vyšší výkon nemusí nevyhnutne znamenať, že jedlo bude hotové rýchlejšie: ak je úroveň výkonu nastavená príliš vysoko, môžete si popáliť jazyk na vonkajšej strane ingrediencií, zatiaľ čo vnútro ešte nie je úplne uvarené alebo ohriate. Okrem toho sa pri príliš horúcom varení strácajú dôležité živiny.
Aká je však správna úroveň výkonu? Pri varení v mikrovlnnej rúre sa môžete riadiť týmito pokynmi:

POD 200 WATTOV
Rozmrazovanie mrazených potravín
Rozpúšťanie masla/čokolády

200 AŽ 300 WATTOV
Udržuje jedlo teplé

300 AŽ 500 WATTOV
Ohrievanie potravín

500 AŽ 800 WATTOV
Varenie potravín

VIAC AKO 800 W
Ohrievanie tekutín a dokonca ich privádzanie do varu

Ktoré nádoby sú vhodné na varenie v mikrovlnnej rúre?

Mnohí výrobcovia ponúkajú špeciálne sklenené nádoby vhodné do mikrovlnnej rúry, ktoré možno bezpečne používať v mikrovlnnej rúre. Ideálne sú aj plastové nádoby, ktoré sú označené ako vhodné do mikrovlnnej rúry, s výnimkou melamínu, ktorý môže pri ohrievaní uvoľňovať škodlivé látky. Na riadoch Tupperware a plastových nádobách je zvyčajne malý symbol, ktorý označuje, či je nádoba bezpečná pre mikrovlnné rúry. Na druhej strane kovové nádoby sú v mikrovlnnej rúre zásadne zlé. Porcelánové glazúry a dekorácie tanierov často obsahujú kovy, a preto sú vhodné len v obmedzenej miere.
Kov absorbuje mikrovlnnú energiu a veľmi sa zahrieva. Môže sa preto stať, že riad je veľmi horúci, ale jedlo sa neohreje.
Hliníkové nádoby tiež nie sú vhodné.

Môžete pripravovať ryby a mäso v mikrovlnnej rúre?

Áno, sviatočné jedlo môžete pripraviť aj vo voľnom štýle v mikrovlnnej rúre. Iba pri hovädzom mäse a zverine by ste mali radšej použiť sporák alebo rúru, pretože tieto druhy mäsa majú tendenciu sa v mikrovlnnej rúre vysušovať. Naopak, hydina, bravčové mäso, mleté mäso a ryby nie sú žiadny problém. Mäso a ryby rozdeľte na rovnako veľké kúsky tak, aby boli všetky kúsky uvarené. Mimochodom: ak varíte mäso v mikrovlnnej rúre, mali by ste ho po uvarení osoliť. Soľ odstraňuje vlhkosť a hrozí vysušenie mäsa v mikrovlnnej rúre.
Varenie mäsa v mikrovlnnej rúre má však jednu nevýhodu, aspoň v prípade starších zariadení: ak si nepomôžete pravidelným potieraním bielkom a paprikou, mäso nebude pri varení v mikrovlnnej rúre chrumkavé. Na druhej strane mikrovlnné rúry Whirlpool majú často funkciu grilu, ktorá zabezpečí chrumkavú kôrku. Nová mikrovlnná rúra ExtraSpace je vybavená aj špeciálnym Crisp tanierom z feritu, ktorý sa v mikrovlnnej rúre veľmi rýchlo zohreje. Gril v hornej časti vnútorného priestoru mikrovlnnej rúry potom opečie vrchnú časť jedla. Crisp tanier tak funguje ako forma na pečenie.

Problémy nebudete mať ani s vnútorným priestorom: s novou mikrovlnnou rúrou Whirlpool ExtraSpace s úplne plochým dutým priestorom máte k dispozícii +30 % využiteľného priestoru na varenie* a väčšiu flexibilitu, ktorá vyhovie všetkým vašim potrebám. Vychutnajte si extra priestor pre vaše potraviny a hrnce vďaka absencii otočného taniera.

*V porovnaní so štandardnými mikrovlnnými rúrami Whirlpool s objemom 25 l.

Ako variť zeleninu v mikrovlnnej rúre

Zeleninu môžete pripraviť v mikrovlnnej rúre za krátky čas. Proces je v podstate podobný vareniu v pare: voda sa v mikrovlnnej rúre odparí a para stimuluje proces varenia zeleniny. Niektoré druhy zeleniny prirodzene obsahujú toľko vody, že na dosiahnutie tohto efektu stačí ich ohrev (napr. paradajky alebo cukety). Iná zelenina sa musí umiestniť do misky s vodou, aby sa v mikrovlnnej rúre mohla variť v pare.
Nezabudnite zeleninu s tvrdou šupkou niekoľkokrát prepichnúť vidličkou, aby sa šupka pri varení v mikrovlnnej rúre neporušila - napríklad pri varení zemiakov. Tu tiež pomáha nakrájať zeleninu na približne rovnako veľké kúsky, aby niektoré kúsky nezostali surové, zatiaľ čo iné sú už maslovo mäkké.

Môžem piecť koláč v mikrovlnnej rúre?

<!--td {border: 1px solid #cccccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}-->V mikrovlnnej rúre môžete nielen variť, ale aj piecť. V okamihu môžete vykúzliť chutné koláče pre celú rodinu alebo chutné hrnčekové koláče, keď vás prepadne hlad. Malé moderné koláčiky - nazývané aj hrnčekové koláče - sú obľúbenou klasikou, pokiaľ ide o pečenie v mikrovlnnej rúre, a sú hotové za okamih. V mikrovlnnej rúre však môžete upiecť aj raňajkové buchty. Na pečenie v mikrovlnnej rúre by sa malo používať len náčinie vhodné do mikrovlnnej rúry. Bežné plechy na pečenie sú zvyčajne vyrobené z kovu a môžu poškodiť mikrovlnnú rúru, preto by sa nemali používať.

Súvisiace spotrebiče
Mikrovlnné rúry Whirlpool
Zažite mimoriadne chrumkavé výsledky s naším inovatívnym tanierom Crisp, ktorý je vyrobený z vysoko výkonného feritového materiálu. Zdravé a chutné recepty pre vašu pohodu
Objevit více
Súvisiace spotrebiče
Mikrovlnné rúry Whirlpool
Zažite mimoriadne chrumkavé výsledky s naším inovatívnym tanierom Crisp, ktorý je vyrobený z vysoko výkonného feritového materiálu. Zdravé a chutné recepty pre vašu pohodu
Objevit více