Byť šťastný je univerzálne a prioritné ľudské právo

Kategória: Me time - septembra 2023
 • Skopírovať odkaz
Šťastný smejúci sa pár v kuchyni
Súvisiace spotrebiče
Whirlpool technológia 6. ZMYSEL
Zistiť viac:

Čítanie zaberie: 4 minúty

Sme tak zaneprázdnení definovaním seba samých pozitívnymi vlastnosťami, ktoré pochádzajú zo sveta výkonu a produktivity, že si neuvedomujeme, ako aktívne máme tendenciu zanedbávať všetky aspekty pokoja a nadšenia, ktoré by sme mohli prežívať na dennej báze. Pokúsme sa spoločne čeliť negatívnym účinkom stresu, opakujúcim sa a vtieravým myšlienkam, strachom a prežívaniu, ktoré obývajú našu myseľ a srdce. Aby sme tak mohli urobiť, musíme sa najprv sami seba spýtať, ako sa cítime, keď sme šťastní, keď dokážeme čeliť svojim obavám, keď sa pozeráme na úzkostné otázky v našom živote. Zametáme všetko pod koberec? Minimalizujeme problémy a znehodnocujeme ich vplyv na naše správanie? Odsudzujeme sa za to, že sa nedokážeme pohnúť ďalej?

Body sebareflexie

Z výskumov a psychologickej literatúry vieme, že ľudia majú určité množstvo energie na zvládnutie emocionálnej záťaže stresových situácií, ktorým čelia, ale sme si vedomí aj vysokého rizika preťaženia a náklonu, keď sú zdroje obmedzené.

Byť šťastný je proces, ktorý sa začína ochotou čeliť ťažkostiam a končí sa slobodou opísať ich slovami, ktoré ich vyprázdňujú, a zažiť nový pohľad na seba samého.

Na tento účel navrhujem niekoľko bodov na zamyslenie, o ktoré sa môžete podeliť s ľuďmi, ktorí žijú vo vašich srdciach, alebo ich môžete preskúmať sami, keď budete pripravení venovať čas sami sebe.

 1. Myslieť na šťastie neznamená vyhýbať sa povinnostiam
  Sme takí zvyknutí myslieť na seba v zhone, preťažení, na pokraji svojich síl, že myšlienka na šťastie v nás vyvoláva pocit viny, lenivosti a neorientuje nás na tvorbu hodnôt. Psychológia a výskumy nám nahlas hovoria, že venovanie sa tomu, čo nás robí šťastnými, zlepšuje koncentráciu, vnímanie seba samého a celkovú psychofyzickú pohodu.
 2. Opakujúce sa myšlienky by sme nemali zavrhovať; ukazujú cestu. Všetci v sebe nosíme dotieravé myšlienky
  Vkrádajú sa do našich dní, vysávajú našu energiu, prinášajú nám stres a zmätok. Vyhýbať sa im alebo sa ich snažiť potlačiť má rovnaký účinok ako vymazanie cesty z mapy a hľadanie vlastných skratiek. Musíme sa na ne pozrieť, dať ich pod lupu na čas, ktorý je potrebný na to, aby sme pochopili, ako ich zvládnuť. Lepšie je urobiť to skôr, potom už je neskoro.
 3. Nie je pravda, že ak to neurobíte vy, neurobí to nikto iný.
  Rodinný, kultúrny a spoločenský kontext, v ktorom sme ponorení, si vyžaduje superhrdinov, ale potichu. Naučili sme sa zodpovedať za ostatných tým, že robíme, cítime sa jedineční, nenahraditeľní, ale aj veľmi osamelí. Umožniť druhým, aj keď sú malí a neskúsení, možnosť postarať sa o svoje povinnosti a zodpovednosť nám pomáha znížiť ťažkosti a všemocnosť.
 4. Ako veľmi sa bojíte svojich negatívnych emócií?
  Byť šťastný
  nikdy nie je vecou naivity alebo detskej ľahkosti. Zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, ako nájsť radosť zo života a nadšenie, zahŕňa začať od toho, prečo sme ich stratili. Znamená to zmieriť sa so smútkom a často aj hnevom, ktorý podfarbuje naše dni. A to je určite desivejšie ako zvyknúť si na stres, ktorému sa neustále vystavujeme.
 5. Stres, obavy a preťaženie sa nachádzajú v obraze, ktorý ste si o sebe vytvorili.
  Realita je vecou perspektív, uhlov, z ktorých pozorujeme ľudí a ich vzťahy. Rozprávanie o nás samých, na pokraji energie, pripravených kedykoľvek vybuchnúť, je len jedným z možných opisov nás samých. Pochopenie toho, prečo prevláda, môže byť začiatkom objavnej cesty, na ktorej sa cítime účinne.
 6. Robiť veci pre druhých nezaručuje ich lásku
  Neustále si hovoríme, aké únavné je byť každému nápomocný, ako málo sme uznávaní, ako sa aj v práci každé gesto považuje za samozrejmosť. Čo keby sme sa začali pýtať sami seba, čo od tohto uznania skutočne očakávame? Ako veľmi súvisí frustrácia z toho, že nás nikto nevidí, s vrodenou túžbou byť milovaný? Nejde o to, aby sme druhým nahradili lásku a urobili nás šťastnými.
 7. Šťastie nie je niečo, čo si zaslúžite, ale niečo, čo žijete.
  Život nie je prekážková dráha ani úroveň videohry, v ktorej vyhráte cenu. Je to úplne osobná cesta, na ktorej si nemusíme zaslúžiť radosť, šťastný okamih alebo dokonca myslieť na to, že sme šťastní. Byť šťastný je súčasťou ľudskej prirodzenosti, je to podmienka prežitia a kvality našej budúcnosti a našich vzťahov s ľuďmi, ktorých máme radi. Nie je to doplnok, ale nevyhnutnosť, za ktorú musíme byť osobne zodpovední.

Budovanie nových významov na základe týchto úvah je prvým skutočným cieľom, ktorý možno dosiahnuť v perspektíve šťastia a radosti, ktoré možno nielen objaviť, ale dokonca znovuobjaviť

Vitajte vo svete Whirlpool, kde sa pohoda začína doma.

Článok pre Whirlpool napísala Dr. Valeria Locati psychologička a psychoterapeutka

 

Súvisiace spotrebiče
Whirlpool technológia 6. ZMYSEL
Technológia 6th SENSE prináša skvelé výsledky a zlepšuje výkon vašich domácich spotrebičov
Zistiť viac:
Súvisiace spotrebiče
Whirlpool technológia 6. ZMYSEL
Technológia 6th SENSE prináša skvelé výsledky a zlepšuje výkon vašich domácich spotrebičov
Zistiť viac: