Uskladnenie čerstvých byliniek v chladničke

Kategória: Inšpirujúce tipy - februára 2023
  • Skopírovať odkaz
Uskladnenie čerstvých byliniek v chladničke
Súvisiace spotrebiče:
Kombinovaná chladnička
Zistiť viac

Čítanie zaberie: 3 minúty

Miestne, stredomorské alebo dokonca exotické bylinky dotvárajú každý pokrm a svojou vôňou zabezpečujú osobitnú chuť. Univerzálne bylinky však možno uchovávať čerstvé len krátky čas. Tu sa dozviete, ako zabezpečiť dlhšiu trvanlivosť čerstvých byliniek a na čo si treba dávať pozor.

Bylinky v chladničke

Ak chcete čerstvé bylinky uchovávať len krátko, najjednoduchšie ich uskladníte v chladničke. Najprv odstráňte zažltnuté alebo zvädnuté listy a stonky. Potom umyté bylinky vložte do vlhkej papierovej alebo kuchynskej utierky alebo ich navlhčite do uzatvárateľného plastového vrecka. Vlhkosť zabezpečí, že si bylinky dlhšie zachovajú svoju vôňu a tvar. Takto uskladnené bylinky vydržia približne jeden až dva týždne.

Bylinky v mrazničke

Mrazenie čerstvých byliniek sa osvedčilo ako dobrý spôsob, ako uchovať čerstvé bylinky na dlhšie obdobie. Opäť sa odporúča vytriediť zvädnuté listy a stonky. Pred uložením kuchynských byliniek do mrazničky alebo mraziaceho priestoru chladničky ich umyte a osušte. Potom ich môžete podľa potreby nakrájať alebo zamraziť vcelku. Zásobník na kocky ľadu je mimoriadne praktický. Vložte sem nasekané bylinky a kocky zalejte trochou vody. To vám umožní ideálne porciovať bylinky a rozmrazovať ich jednotlivo. Ako nádoby môžete použiť aj vrecká do mrazničky.


Výber byliniek je takmer neobmedzený. Takto sa dajú obzvlášť dobre uchovávať pažítka, petržlen, kôpor, tymián, estragón, medovka, mäta a bazalka - až 10-12 mesiacov.

Mrazenie cesnaku
Mnohé jedlá sa obohacujú o chutné listy divokého cesnaku. V chladničke však vydržia čerstvé len niekoľko dní. Okrem toho má táto bylina veľmi krátku sezónu - listy sa môžu zbierať len v apríli a máji. Aby ste si túto chutnú bylinku mohli vychutnávať po celý rok, odporúča sa čerstvý divý cesnak hneď po zbere zamraziť. Platí rovnaký postup ako pri všetkých bylinkách. Nasekané alebo rozdrvené listy môžete skladovať až jeden rok v zásobníku na kocky ľadu alebo v plastovom vrecku.

Príprava na čistenie chladničky

Skôr ako začnete čistiť, mali by ste najprv vyprázdniť chladničku a potraviny uložiť na bezpečné a chladné miesto. Ak sú vonku zimné teploty, vhodným miestom je záhrada, terasa alebo balkón. Potraviny môžete tiež uložiť do chladiaceho boxu, chladiacej tašky alebo nádoby s ľadom. Potom spotrebič vypnite alebo odpojte zo zásuvky. Chladničku by ste mali odpojiť zo zásuvky najmä vtedy, ak plánujete väčšie čistenie vrátane rozmrazovania.

Sušenie byliniek - tradičný spôsob konzervácie

Ešte dlhšiu trvanlivosť dosiahnete, ak použijete tradičný spôsob spracovania byliniek - sušenie byliniek. Takto sa môžu bylinky skladovať jeden až dva roky. Táto metóda je vhodná najmä pre bylinky s nízkym obsahom vody - napríklad tymián, rozmarín, oregano, levanduľa. Sušenie je však menej vhodné pre citlivé rastliny, ako je žerucha, libeček alebo šťaveľ, pretože sa zle zachováva aróma. Výhodnejšie je zmrazenie.

Tradičné sušenie spočíva v zavesení vetvičiek vo zväzkoch na mieste chránenom pred svetlom. Pri príprave by sa mali vetvičky a bylinky umyť a potom starostlivo vysušiť handričkou. Malé zväzky vetvičiek sa potom zviažu gumičkou alebo niťou a zavesia sa hore nohami na miesto chránené pred svetlom. Dbajte na to, aby neboli vystavené slnečnému žiareniu a aby teplota v miestnosti nestúpla nad približne 40 stupňov, pretože by sa stratila aróma byliniek. V závislosti od druhu rastliny trvá proces sušenia približne jeden až tri týždne.

Ak to trvá príliš dlho, môžete chutné bylinky usušiť aj v rúre. Umyté a osušené bylinky vložte do rúry a sušte pri teplote približne 30 stupňov približne tri hodiny. Vetvičky dobre rozložte a dbajte na to, aby neboli na sebe. Približne po polovici času by ste mali vetvičky otočiť. Dvierka rúry by mali zostať otvorené počas celého sušenia. Ak je teplota príliš vysoká - nad 40 stupňov - aróma sa zničí.
Po usušení by sa mali bylinky skladovať v nádobe chránenej pred svetlom a na chladnom a suchom mieste. Na skladovanie môžete použiť napríklad hnedé sklenené nádoby alebo keramické poháre.

 

Vitajte vo svete Whirlpool, ktorý je navrhnutý pre vašu pohodu.

Súvisiace spotrebiče:
Kombinovaná chladnička
Skladujte bylinky v kombinovanej chladničke Whirlpool vybavenej technológiami, ktoré udržia vaše potraviny dlhšie čerstvé.
Zistiť viac
Súvisiace spotrebiče:
Kombinovaná chladnička
Skladujte bylinky v kombinovanej chladničke Whirlpool vybavenej technológiami, ktoré udržia vaše potraviny dlhšie čerstvé.
Zistiť viac